Mahjong – porady, zasady, strategie

Mahjong to gra strategiczna, dlatego każdy ruch powinien być przemyślany. Celem gry jest oczyszczenie planszy poprzez usunięcie wszystkich płytek tworzących dany układ. Układy płytek mogą różnić się wzorem, rozmiarem i wysokością.

Płytki należy usuwać parami. Para składa się z dwóch płytek, które są zarazem jednakowe i "wolne".

Płytka jest "wolna" gdy:

  • żadna inna płytka nie leży na niej ani nie zakrywa jej choćby częściowo.
  • z jej lewej lub prawej strony nie znajduje się żadna inna płytka (można ją przesunąć w jednym lub w obu kierunkach).

Dobrą strategią jest eliminowanie (jeśli to możliwie) tylko tych płytek, które uwalniają inne płytki. Dzięki temu podczas gry zawsze będzie można usunąć jakieś płytki, a tasowanie nie będzie konieczne.

Każda wyeliminowana para powinna uwalniać nowe płytki. Wybieranie za każdym razem tylko najbardziej oczywistych opcji, na przykład płytek z górnych poziomów, często prowadzi do porażki, jako że płytki o strategicznym znaczeniu pozostają przykryte. Kluczem do zwycięstwa jest unikanie wyżej opisanej sytuacji.

Koncentracja i skupienie podczas gry są bardzo istotne – nawet chwilowe rozproszenie uwagi może spowodować utratę znacznej ilości czasu.

Liczy się szybkość reakcji. Czas jest najistotniejszym czynnikiem w tej grze, więc trzeba działać szybko. Szybkość reakcji oznacza podejmowanie właściwych w danej sytuacji decyzji, które wynikają z wcześniej podjętych decyzji.

Warto koncentrować swoje wysiłki na długich rzędach i wysokich stosach.

Gra wymaga przewidywania kilku ruchów naprzód. W danym momencie gra może wydawać się prosta, ale jeśli gracz nie planuje swoich ruchów naprzód, partia może zakończyć się sytuacją bez wyjścia.

Pamięć wzrokowa to podstawa. Niektóre symbole na płytkach w grze Mahjong są do siebie bardzo podobne, co utrudnia grę zwłaszcza wtedy, gdy gracz jest zmęczony szybkim i ciągle powtarzanym wyszukiwaniem płytek. Ważne jest, aby umieć prawidłowo odróżnić płytki od siebie, a także zapamiętać i przywołać z pamięci położenie płytki szukanej w danym momencie.